دانلود تحقیق ماشین های الکتریکی

دانلود تحقیق ماشین های الکتریکی

ماشین های الكتریكی با جریان دائم نخستین ماشین هایی است كه پس از پیل ولتا استفاده علمی از برق را توسعه داد كشف این ماشین ها نتیجه كار و كوشش اشخاصی مانند پیكسی ،پاچی نتی زیمنس و بویژه گرام بوده است
دسته بندی برق
بازدید ها 0
فرمت فایل doc
حجم فایل 183 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 24

دانلود تحقیق ماشین های الکتریکی

فروشنده فایل

کد کاربری 8067

کاربر

ماشین های الكتریكی با جریان دائم نخستین ماشین هایی است كه پس از پیل ولتا استفاده علمی از برق را توسعه داد .كشف این ماشین ها نتیجه كار و كوشش اشخاصی مانند پیكسی ،پاچی نتی ، زیمنس و بویژه گرام بوده است .

گرام ماشین القایی ابداع كرد كه برای نخستین بار در صنعت بكار افتاد . این ماشین بطور متقابل كار می كرد و به اراده انسان محرك یا مولد نیرو می گردید . همین ماشین را ادیسن و تامسن و دپره تكمیل كردند و هنوز هم مورد استفاده و عمل می باشد .

هر چند پاچی نتی در كار پیشقدم بود اما گرام با شكلی كه كلكتور ابتكاری خود داد اصلاح و بهبود علمی بسیار مهمی را پدید آورده است . گرام كاشف اصل تازه ای نبود بلكه بوجه الهام در ضمن كار و بی توجه به روشهای علمی تحقیق و تدقیق و توفیق یافت نخستین موتور قابل استفاده واقعی را بسازد ؛ از این رو گرام را باید از جمله مخترعان زبر دست و زرنگ و خوش بخت بشمار آورد .

گرام همراه با هیپولیت فنتن « شركت ماشین های مانیتو الكتریك گرام » را بوجود آورد و موفق گردید اختراع خود را یك راست وارد بازار و عمل كند

ساختار ماشینهای الكتریكی:

ماشینهای الكتریكی از دو بخش اساسی تشكیل شده اند:

الف)قسمت متحرك ودوار به نام رتور

ب) قسمت ساكن به نام استاتور

بین این دو قسمت ،شكاف هوایی وجود دارد .

استاتو و رتور از مواد فرومغناطیسی ساخته می‌شوند تا چگالی شار بیشتر گردد و در نتیجه اندازه و حجم ماشین كمتر شود.

نكته: اگر شار در رتور و استاتور متغیر با زمان باشد ،هسته اهنی لایه‌به‌لایه ساخته می‌شود تا جریان گردابی كاهش یابد.

در بسیاری از ماشینها محیط داخلی استاتور و محیط بیرونی رتور حاوی شیارهای متعددی است كه داخل آنها هادی‌ها جاسازی میشوند، این هادیها بهم وصل می شوند و سیم پیچی حاصل می شود.به سیم پیچی هایی كه در آنها ولتاژ القا می شود ،سیم پیچی آرمیچر اطلاق می گردد. به سیم پیچ هایسی كه ار آنها جریان میگذرد تا میدان مغناطیسی و شار اصلی را پدید آورند، سیم پیچ تحریك یا سیم پیچ میدان گفته می شود.

سیم پیچ آرمیچر تامین كننده تمام قدرتی است كه تبدیل شده و یا انتقال می یابد. قدرت نامی سیم پیچ آرمیچر،‌هم در ماشین های DC و هم در ماشین های AC فقط با جریان متناوب كارمی كند.

انواع ماشین‌های الكتریكی:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *