دانلود تحقیق مروری بر کنترل برداری و کنترل مستقیم گشتاور

دانلود تحقیق مروری بر کنترل برداری و کنترل مستقیم گشتاور

استفاده از موتورهای جریان متناوب ،مسائل و مشكلات مذكور برای موتورهای جریان مستقیم را ندارند ساختمان این موتورها نسبت به موتورهای DC ساده تر بوده و نگهداری آنها نیز راحت تر می باشد
دسته بندی برق
بازدید ها 0
فرمت فایل doc
حجم فایل 2432 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 36

دانلود تحقیق مروری بر کنترل برداری و کنترل مستقیم گشتاور

فروشنده فایل

کد کاربری 8067

کاربر

در گذشته ، موتورهای جریان مستقیم (DC ) ، بیشترین كاربرد را در سیستمهای كنترل سرعت و موقعیت داشتند . دلیل اصلی مهندسان طراح محركه های الكتریكی برای استفاده از این موتورها ، سادگی كنترل شار و گشتاور بوده است . به خصوص استفاده از موتورهای جریان مستقیم با تحریك جداگانه بسیار معمول بوده است چراكه با ثابت نگه داشتن شار و كنترل جریان آرمیچر به سادگی كنترل گشتاور امكان پذیر است .

بر خلاف ساده بودن كنترل ، این موتورها معایبی نیز دارند كه از وجود كموتاتورها و جاروبكها در این موتورها ناشی می شود . به دلیل وجود جرقه جاروبكهای موتورهای جریان مستقیم هرچند مدت یك بار نیاز به بازبینی دارند ودر محیطهایی كه احتمال انفجار وجود دارد قابل استفاده نمی باشند . علاوه بر این موتورهای جریان مستقیم در سرعتهای بالا نمی توانند كار كنند چرا كه با بالا رفتن سرعت ، زمان كموتاسیون پیچكها كم شده و ولتاژ القایی درآنها بالا می رود ، در نتیجه جرقه های شدیدی درموتور ایجاد می شود .

استفاده از موتورهای جریان متناوب ،مسائل و مشكلات مذكور برای موتورهای جریان مستقیم را ندارند . ساختمان این موتورها نسبت به موتورهای DC ساده تر بوده و نگهداری آنها نیز راحت تر می باشد . بدلیل داشتن حجم كوچكتر در توان برابر در مقایسه با موتورهای DC ،موتورهای جریان متناوب می توانند در توانهای بالا با جرم كمتر استفاده شوند .

دو عامل هزینه انرژی و پیشرفت سریع ادوات الكترونیك قدرت باعث شده تا استفاده از موتورهای جریان متناوب روزافزون شود . موتورهای جریان متناوب بدلیل داشتن راندمان بالا ، تلفات انرژی را كاهش می دهند. از سوی دیگر پایین آمدن قیمت ادوات الكترونیك قدرت باعث شده تا استفاده از آنها در كنترل موتورهای جریان متناوب مقرون به صرفه باشد

علاوه بر اینها استفاده از میكروكنترلها و پروسسورهای بسیار سریع باعث شده تا در كاربردهایی كه فقط موتورهای جریان مستقیم استفاده می شدند نیز بتوان از موتورهای جریان متناوب باعملكرد مطلوب استفاده كرد .در سالهای اخیر ،شركتهای بزرگ سازنده محركه های الكتریكی از كشورهای مختلف دنیا كمك های زیادی به توسعه محركه های AC كرده و محصولات فراوان تا رنجهای توان بسیار زیاد برای انواع موتورهای AC ( سنكرون وآسنكرون) به بازار عرضه داشته اند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *